ايده ساخت گوشی تلفن همراه با الهام از یک مجموعه تلویریونی علمی ــ تخیلی

دکتر مارتین کوپر اولین کسی بود که با گوشی یک‌کیلوگرمی خود صحبت کرد و بدین ترتیب لقب پدر‌ تلفن‌ همراه را از آن خود کرد؛ تلفن همراهی که او در شرکت موتورلوا ساخته بود.

در روز سوم آوریل 1973 میلادی مردم مردی را در حالی که از خیابان رد می‌شود و دستگاه کوچکی را در دستش می‌فشارد، دیدند؛ کسی که بعدها تاریخ بشریت را برای همیشه متحول کرد. او کسی نبود جز پدر تلفن همراه دکتر مارتین کوپر.

مارتین کوپر (Martin Cooper) در تاریخ 26 دسامبر سال 1928 میلادی در شیگاگو در ایالات متحده آمریکا چشم به جهان گشود. وی به‌عنوان مخترع تلفن‌های همراه شناخته می‌شود.

ساخت اولین تلفن همراه جهان

دکتر مارتین کوپر ایده ساخت گوشی همراه را از یک مجموعه تلویریونی علمی ــ تخیلی به‌نام “پیشتازان فضا” الهام گرفت که در آن شخصیت اصلی سریال با گوشی بی‌سیم حرف می‌زند و تصمیم گرفت روی عملی کردن این قضیه کار کند و به این ترتیب گوشی DynaTAC 8000X اولین گوشی تلفن همراهی شد که برای اولین بار از سال 1983 و با قیمت جالب توجه سه‌هزار و 995 دلار به‌صورت تجاری در سراسر جهان به فروش رسید. مارتین کوپر در ابتدا در سال 1952 به‌عنوان مهندس الکترونیک در شرکت موتورولا کار می‌کرد که اولین گوشی قابل حمل را ساخت و اولین کسی هم بود که با گوشی تلفن همراه یک‌کیلوگرمی اختراعی خودش در 3 آوریل 1973 صحبت کرد.

این دستگاه نخستین تلفن دستی جهان بود و آقای کوپر گروهی خبرنگار را برای تماشای «اولین تماس عمومی با تلفن همراه» دعوت کرده بود. در آن زمان چنین ادعایی حتی برای نیویورکی‌ها هم عجیب و غریب بود. تلفن جدید نه‌تنها سیم نداشت بلکه کوچک و سبُک هم بود، 10 اینچ (25.4 سانتی‌متر) طولش بود و 2.5 پوند (یک‌کیلو و 134 گرم) وزنش. او در اولین تماس با تلفن همراه خود با رقیبش در آزمایشگاه بل، یعنی جو انگل صحبت کرد.

مارتین کوپر مؤسس شرکت اری‌کوم است که در “دره سیلیکون” قطب فن‌آوری جهان، قرار دارد و مدیریت مؤسسه را نیز خود به‌عهده دارد. این شرکت در زمینه فناوری آنتن‌های هوشمند و بهبود کیفیت شبکه‌های بی‌سیم فعالیت می‌کند.

مارتین کوپر معتقد است: دنیای بی‌سیم دنیای آزادی است، دنیای رها شدن از قید و بند تلفن‌های ثابت و داشتن قابلیت بودن هرجایی که می‌خواهی، تلفن همراه زندگی مردم را بهتر می‌کند و راحتی بیشتری به مردم می‌دهد.